Haber

ABD Başkanı Biden, Özel Yetkili Savcıya Tepki Verdi

ABD Başkanı Joe Biden, evinde bulunan gizli belgelere ilişkin raporunu açıklayan Özel Savcı Robert Hur’a, “hafızası ve yaşlılığıyla ilgili asılsız suçlamalarda bulunduğu” gerekçesiyle tepki gösterirken, “Meksika Devlet Başkanı” tabirini kullandı. Aynı toplantıda Mısır Devlet Başkanı Sisi için de bir konuşma yapıldı.
ABD Başkanı Biden, akşam saatlerinde Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Özel Savcı Hur’un yeni kamuoyuna açıkladığı raporu değerlendirdi.
Evinde bulunan gizli belgelerle ilgili olarak en başından itibaren savcılıkla iş birliği yaptığını, ilgili belgelerin birçoğunun kendisi değil görevliler tarafından taşındığını, gizli belgeleri kasıtlı olarak saklamadığını iddia eden Biden, şöyle konuştu: “Raporda bana karşı herhangi bir suçlama yapılmadı, gerçek de buydu.” söz konusu.
Öte yandan aynı raporda hafızası ve yaşıyla ilgili metinde yazılan bazı sözlerden rahatsız olduğunu vurgulayan Biden, akıl sağlığının ve hafızasının oldukça iyi durumda olduğunu savundu.
“Hafızasının iyi olmadığını ama benim hafızamın iyi olduğunu söyledi. Oğlumun ölüm yılını hatırlamadığım, bunu nasıl yaparlar, bunu kim unutabilir” denildi. Formda konuşan Biden, savcı Hur’un raporundaki bu tür ifadelerin doğru olmadığını belirtti.
Sisi’ye “Meksika Devlet Başkanı” adını verdi
Birkaç kez hafızasının iyi olduğunu belirten Biden, Amerikan kamuoyunda ve medyasında gündem haline gelen bu cümlelerden birkaç dakika sonra Gazze ile ilgili bir soruyu yanıtlarken “Meksika Devlet Başkanı Sisi ile görüştüm” dedi.
Özellikle Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, Biden’ın bu cümlesinin yer aldığı video bölümünü sosyal medya hesaplarında paylaşarak, “Biden başkanlık için uygun değil” yorumunu yaptı.
Hafızasının iyi olduğunu söylemesinin hemen ardından Amerikan medyasında Biden’ın Sisi’yi Meksika Devlet Başkanı olarak tanımlamasının ciddi soru işaretlerine yol açtığı yönündeki yorumlar gündeme geldi.
ABD Uzman Savcısı Robert Hur, Başkan Joe Biden’ın evinden “bilerek” gizli belgeler sakladığını, ancak hem soruşturmadaki işbirliği hem de olayla ilgili ayrıntıları hatırlayamayacak kadar “hafızasının zayıf olması” nedeniyle Biden hakkında suç duyurusunda bulunmayacağını açıkladı. belgeler.
Hur, raporunda, “Duruşmada Bay Biden, tıpkı bizimle yaptığı görüşmede yaptığı gibi, büyük olasılıkla kendisini jüriye sempatik, iyi niyetli, hafızası zayıf, yaşlı bir adam olarak sunacaktır.” diye yazdı. Şu cümleyi ekledi:
Ocak 2023’te yapılan iki farklı açıklamada, Biden’ın Penn Biden Center’daki kişisel ofisinde ve daha sonra ikametgahının bir bölümünde Biden’ın Senato’da ve lider yardımcısı olarak geçirdiği dönemlere ilişkin bilinmeyen belgeler bulunduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu