Haber

Ayvalık’ta insansız hava araçlarının hedefi sinekler

Ayvalık Belediyesi de sivrisinek ve larva sorununun drone’larla analiz edilmesi için çalışma yapıyor. İlaçlama araçları ve çalışanları ile gece gündüz ilaçlama yapan Ayvalık Belediyesi, sivrisineklerle mücadele için tüm imkanlarını seferber etti. Nikita Deresi, Sarımsaklı ve Badavut’ta bulunan sakin sular ve sulak alanlar ilaçlamanın ilk gününde drone ile ilaçlandı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in başlattığı çalışma kapsamında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Denetim Müdürlüğü ile koordineli olarak devreye alınan drone’lar, keşif ve ilaçlamada büyük kolaylık sağlıyor. Standart ilaçlamada ulaşılamayan gölet, bataklık gibi yerler hava takviyeli dronlar ile baştan sona ilaçlama yapılır.

 

Farklı formüller deniyoruz

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık’ın yapısı gereği sivrisineklerle mücadelenin kolay yapılabileceği bir yer olmadığını belirterek, son 3 yılda sivrisineklerle nasıl mücadele ediliyorsa bu sene de sürdürüldüğünü söyledi. Önder Ergin, “Ancak bu yıl iklim değişikliği nedeniyle olumsuz koşullardan dolayı sivrisineklerin Ayvalık’ta vatandaşlarımızı rahatsız ettiğini gördük. O yüzden bu yıl standart ağır işlerin yanında farklı yöntemler deniyoruz. Sivrisinek üreten dereler, su birikintileri ve tüm noktalar temizlenip ilaçlama yapılıyor ancak ilaçlama yapılamayan alanlara da drone’ların ulaşmasını sağladık. Drone ile ilaçlama yapılmayan yer yoktur. Temennimiz bu yıl da bu sorunun ortadan kalkması. Bunun için çalışıyoruz. En tesirli ilacı alıp sinekle mücadeleyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda tüm birimlerimiz teyakkuz halindedir” dedi.

 

Farklı aylara yayılmış larva yaşı

Bu yıl 12 aydır sivrisineklerle mücadele edildiğini kaydeden Önder Mesut Ergin, “Neredeyse her gün ilaçlama yaptık. Eskiden larva dönemi mart sonu nisan başıydı. Mart ayında ciddi bir mücadele yapılıp larvalar yok edildiğinde daha az sinek olurdu. Ancak bu yıl uzmanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda değişen iklim koşulları ülke genelinde bunu etkiledi. Larva dönemi farklı aylara yayıldı. Bu nedenle sivrisineklerle mücadele daha da zorlaştı. O yüzden bu yıl da daha çok çalışıyoruz. Daha etkili ilaçlarla mücadeleye devam ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu