Haber

Azerbaycan Başbakanı Asadov, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki’yi kabul etti

Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi kabul etti.

Azerbaycan Bakanlar Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, “2. Türk Dünyası Meteoroloji Forumu”na katılmak üzere Azerbaycan’da bulunan Özhaseki, Asadov ile görüştü.

Toplantıda, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çatısı altında Türk Dünyası Meteoroloji Birliği’nin kurulması, iklim değişikliğine karşı ortak çabalar, meteoroloji alanında uyum ve iş birliği konuları ele alındı.

Başbakan Asadov, Azerbaycan’da meteoroloji alanının modernizasyonu amacıyla yapılan çalışmaları ve ilgili Türk kurum ve kuruluşlarıyla işbirliklerini Özhaseki’ye anlattı.

Asadov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Geleceğe Nefes” projesi kapsamında Azerbaycan’da yüz binlerce ağacın dikildiğini belirtti.

Ermenistan’ın 30 yıllık işgali sırasında Azerbaycan topraklarının çevreye verdiği zararlardan bahseden Asadov, bölgedeki imar ve canlandırma çalışmalarının yanı sıra biyolojik çeşitlilik, su kaynakları ve doğal anıtların yeniden restore edilmesi için yapılan çalışmaları anlattı.

Toplantıda Türkiye ile Azerbaycan arasında su kaynaklarının korunmasına ilişkin işbirliği konuları da ele alındı.

Azerbaycan Çevre ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev’in de hazır bulunduğu toplantıda Bakan Özhaseki’ye, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan ve Fatma Betül Sayan Kaya eşlik etti.

Bakan Özhaseki, temasları kapsamında Azerbaycanlı mevkidaşı Babayev ile de ikili görüşme gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu