Ekonomi

Çin ile ASEAN Arasında 1,7 Milyar Dolarlık İşbirliği Anlaşması İmzalandı

SHENZHEN, 31 Temmuz (Xinhua) — Pazar günü Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi ile Çin’in güneyindeki Shenzhen şehrinde ASEAN ülkeleri arasında 12,1 milyar yuan (yaklaşık 1,7 milyar ABD Doları) değerinde yedi ekonomik işbirliği projesi imzalandı. .

İmza töreni, 29-30 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen ve endüstriyel park inşaatı, dijital ekonomi ve tarımsal iş birliğini ele alan 2023 ASEAN-Çin Büyük Körfez Ekonomik İşbirliği (Qianhai) Forumu sırasında gerçekleştirildi.

Forum, Greater Bay Area-ASEAN Uluslararası Ticaret Odası Derneği’ni ve Çin-ASEAN Görüş Derneği Paydaşını kurdu. Ayrıca Forum’da Büyük Körfez Bölgesi ile ASEAN ülkeleri arasında daha yakın ekonomik işbirliğine yönelik bir girişim başlatıldı.

Girişim, ekonomik işbirliğini artırmayı ve halkla ilişkileri güçlendirmeyi amaçlıyor. Atılacak adımlar arasında Çin-ASEAN Merkezi’nin Shenzhen’de temsilcilik kurmasına destek vermek, Greater Bay Area-ASEAN Sınai Kalkınma Yatırım Fonu’nun kurulması için araştırmalar yapmak, “Greater Bay Area-ASEAN Gençliği” fonunu elinde tutmak. İnovasyon ve Girişimcilik Yarışması” ve her iki taraftan da üniversiteler, düşünce kuruluşları ve araştırma kurumları arasında işbirliği için bir ağ kurulması.

Foruma aralarında ASEAN üyesi 10 ülkenin hükümet temsilcileri, Çin’deki diplomatik kurumlar, ticaret odaları, düşünce kuruluşları ve iş adamlarının da bulunduğu 150’den fazla yabancı konuk katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu