Yaşam

Efes Selçuk’ta sinema ve sodayla anılar canlandı

Efes Selçuk Belediyesi, Cafe Carpouza’nın bahçesinde gerçekleştirdiği “İftar Sodası” filmi gösterimiyle açık hava sineması geleneğini yeniden canlandırdı.

Film gösterimi öncesinde Efes’in sosyalleşme alanlarından biri olan açık hava sinemalarına emek veren yapımcılar arasında yer alan Bekir Gürpınar, Mehmet Erceylan, Mazlum Ürkmez ve Necati Erdinç’in ailelerine teşekkür plaketi verildi. Geçmişte Selçuk, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel tarafından günün anısına.

 

ŞEHİR KENDİ KÜLTÜRÜNÜ KORUDU

Belediye Başkanı Ceritoğlu Sengel Efes, yazlık sinemaların Selçukluların anılarında değerli bir yere sahip olduğunu belirterek; “İnsanlar açık hava sinemalarına gelir, burada sosyalleşir, o dönemin filmlerini izlerdi. Aslında Efes Selçuk’a kültür ve sanatın başkenti diyoruz ama bu çok eskilere dayanıyor. İzmir ve Aydın’a ulaşım o kadar kolay olmasa da şehir aslında kendi kültürünü yaşatmaya çalıştı. Hep şunu söylüyoruz. Geçmişe saygı duyalım ama aynı zamanda geleceği de keşfedelim. O yüzden o sinemaları Efes Selçuk’la buluşturan geçmişteki isimleri ve onların yaşayan yakınlarını onurlandırmak istedik” dedi.

 

EFES SELÇUK’UN MARKASI: SEVİMLİCE SODA

Efes Selçuk’u 2019 yılından bu yana marka şehir haline getirmeye çalıştıklarını belirten Lider Ceritoğlu Sengel; “Efes Selçuk diyoruz çünkü Efes-Selçuk entegrasyonuna çok önem veriyoruz. Marka şehir derken kastettiğimiz sadece Efes Selçuk’un marka şehir olması değil. Efes Selçuk’un kendi yerel çalışmalarının markalaşmasını istiyoruz. Çok ilginç bir şekilde biz sinemaya dair bir şeyler yapmayı düşünürken Muhammet İbili ve Yaşar Güner bize Sevecence Gazoz’u getirdiler. Biz de dedik ki; “Biz dedik ki, ‘Eğer yerel çalışmalara ait bir şey yaptıysanız Efes Selçuk, eğer kalbimizden yaratılan bir marka varsa bu markayı bir şekilde desteklemek, bu markayı sektöre tanıtmak Efes Selçuk Belediyesi’nin işidir. Efes Selçuklular” dedi.

 

HER ZAMAN BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN YANINDAYIZ

İftarlık Gazoz sinemasının gösterim tarihi için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü seçtiklerini belirten Önder Ceritoğlu Sengel; “Efes Selçuk’un gelişiminde emeği geçen herkese sonsuz saygı ve hürmetlerimizle, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde 1980 darbesini de içeren bir film izleyeceğiz. Biz her zaman barıştan yanayız, her zaman kardeşlikten yanayız. “El ele tutuşarak her türlü kötülüğün ortadan kaldırılacağına her zaman inanıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Ceritoğlu Sengel’in konuşmasının ardından Efes Selçuklular, Sevimlice Gazoz ve İftarlık Gazoz filmini patlamış mısır eşliğinde izledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-mucur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu