Ekonomi

Eskişehir’de Turşu Ürünlerine İlgi Artıyor

Eskişehir’de kurulan semt pazarlarındaki tezgahlarda salamura ürünler yerini almaya başlarken, pazarcılar bu yıl vatandaşların acı bibere daha fazla ilgi gösterdiğini belirtti.

Eskişehir’de pazar tezgahlarını salamura ürünler süslerken, kış dönemine hazırlık yapan vatandaşların biber turşusu ve salatalara da ilgi gösterdiği görüldü. Tezgahlarda beyaz fındık biberin kilosu 30 liradan, yeşil fındık biberinin kilosu 20 liradan, balık acı biberin kilosu 40 liradan satılıyor. Turşu ürünü satıcıları, vatandaşların turşu malzemesi alışverişinin daha hareketli hale geldiğini ve bu yıl tatlı biberden çok acı bibere ilginin olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

“Turşu yaparken en önemli şey biberin acı olup olmamasıdır.”

Asitleme ekipmanları satan pazar esnafı Uğur Kaplan, dekapaj sezonunun daha hareketli hale geldiğini belirtti. Geçen yıllara göre bu yıl acı bibere olan ilginin arttığını vurgulayan Kaplan, “Kış turşusu sezonu yavaş yavaş açıldı. Biber turşularımızı getirdik. 7 çeşit biberi tezgahımıza getirdik. Meksika biberi gibi çeşitlerimiz var. biber, beyaz fındık biberi, yeşil fındık biberi, Şili biberi ve balık biberi. Sezon yeni başlamasına rağmen hareketlilik var. Çalışmalarımız yeterli. Ürünlerimize talep her geçen gün artıyor. Geçen yıla oranla satışlarımız artıyor. işler biraz daha arttı. Turşu yaparken en önemli şey biberin acı olup olmamasıdır. Müşteriler sıcak turşu istiyor. Tatlı ürünlerimiz de var. “Sıcak olmasını istiyorlar. Geçen sene hibrit dediğimiz biberler vardı ama getirmiyoruz. Bu yıl hep acı biber getiriyoruz” dedi.

“Turşunun içindeki su, tuz ve iz elementlere dikkat etmek gerekiyor.”

Biber pazarı esnafı Mehmet Karabıyık, salamura ürünlerin fiyatlarının normal seviyelerde olduğunu, turşu hazırlarken tuza, suya ve içindeki ürüne dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Biber turşularımız satışta. Yakın zamanda Gelecekte salata ve fasulye satışına başlanacak. Mal durumuna göre hareket ediyoruz. Domates “Biber, biber ve patlıcan turşusu satışı devam ediyor. Biber turşusunun satışından memnunuz. Ürünlerin fiyatları da normal. Müşteriler ürünleri kolaylıkla satın alabilmektedir. Turşunun içindeki su, tuz ve malzemelere dikkat edilmelidir. Her ürüne salamura yapılmaz” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu