Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas: “İsrail ve onu destekleyen ve koruyan herkes, her çocuğun, kadının ve Filistinlinin öldürülmesinden ve yaralanmasından tamamen sorumludur.”

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, ABD ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) Filistin’e karşı sorumluluklarını yerine getirmeye ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurmaya davet etti.

Filistin Devlet Lideri Abbas, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da başlayan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği Olağanüstü Ortak Zirvesi’nde, İsrail’in sürekli saldırılarına maruz kalan Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abbas, İsrail’in iki devletli çözüm olasılığını ortadan kaldırdığını, Batı Şeria ve Kudüs’te Yahudi yerleşim birimleri inşaatı, ilhak, etnik temizlik, ayrımcılık politikaları ve Gazze Şeridi’ni abluka altına aldığını, uygulanan askeri-güvenlik çözümlerine de yer verdiğine dikkat çekti. İsrail tarafından. Filistin halkının meşru haklarını kabul etmeyeceklerini ve müzakere etmeyeceklerini vurguladı.

Gazze Şeridi’nin Filistin devletinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, Kudüs ve Gazze Şeridi dahil tüm Filistin topraklarında kapsamlı bir siyasi analiz yapılması gerektiğini belirten Abbas, Filistin yönetiminin gönderdiği mali desteğe İsrail’in el koymasını reddettiklerini söyledi. Gazze Şeridi’ne.

Abbas, BMGK’yi, Filistin devletinin Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyeliğini onaylamaya, Filistin halkına uluslararası savunma sağlamaya, bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasını öngören iki devletli çözümün garantörü olmaya davet etti. Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün kurulması gerekiyor. (FKÖ) ayrıca Filistin halkının tek meşru temsilcisi olduğunu savundu.

Uluslararası toplumun, Filistin devletinin kurumlarının kendi topraklarında görevlerini yerine getirmesini sağlaması ve Gazze Şeridi’nin yeniden inşasına destek vermesi gerektiğini kaydeden Abbas, Filistin ekonomisini güçlendirmek için kaynak sağlamanın değerini vurguladı.

Abbas, Filistin devletinin “işgalcilerin” uluslararası mahkemelerde yargılanması için çaba göstereceğine dikkat çekerek, “İsrail ve onu destekleyen ve koruyan herkes, her çocuğun, kadının ve Filistinlinin öldürülmesinden, yaralanmasından tamamen sorumludur.” sözlerini kullandı.

ABD’yi İsrail’in saldırılarını durdurmak için sorumluluk almaya ve müdahale etmeye davet eden Abbas, “Bu toprakların, Kudüs’ün ve kutsal mekanların sahibi biziz. Filistin bayrağı dalgalı kalacak ve işgal ortadan kalkacaktır.” Şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu