Teknoloji

Google Chrome’da yapay zeka dönemi: 3 yeni özellik yolda

Dünyanın en popüler internet tarayıcısı Chrome, çoğu zaman çok fazla işlemci ve RAM tükettiği için eleştiriliyor. Ancak yine de milyarlarca kullanıcı bunu tercih ediyor.

Google Chrome, yaklaşık 3,3 milyar kullanıcıyla dünya nüfusunun neredeyse yarısı tarafından kullanılıyor.

Chrome’a ​​3 yeni yapay zeka özelliği geliyor

Google, yakında çıkacak olan “Chrome M121” sürümüyle tarayıcı deneyimini daha kullanıcı dostu hale getiren yeni özellikler ekleyecek.

Bu yenilikler arasında sekme yönetimini kolaylaştıran bir düzenleyici, metin hazırlama süreçlerini destekleyen bir yazma asistanı ve kullanıcıların çizimlerini ve tema ayarlarını kişiselleştirmelerine olanak tanıyan bir özellik yer alıyor.

Bu gelişmiş özellikleri kullanmak için kullanıcıların Chrome’daki üç noktalı menüye gitmesi ve Ayarlar bölümünde “Deneysel Yapay Zeka” seçeneğini etkinleştirmesi gerekecek.

sekme düzenleyici

Chrome’un yeni Sekme Düzenleyici AI özelliği, tarayıcı pencerenizde açık olan sekmeleri kategorilere ayırma ve gruplandırma teklifleri sunacak.

Aynı konuyla ilgili çok sayıda sekmeniz varsa bu özellik çok faydalı olabilir.

Yapay zeka destekli “Benzer Sekmeleri Düzenle” seçeneğini kullandığınızda tüm açık sayfalarınızı ilgili konularına göre otomatik olarak gruplayacaktır.

Örneğin alışverişle ilgili tüm sekmeler bir araya getirilecek ve yapay zeka bu gruplamalar için önerilen adları sunacak. Bu sayede sekme yönetiminiz daha düzenli ve verimli hale gelecektir.

Metin yazma seçeneği

Google Chrome’un yeni metin desteği özelliği, kullanıcıların çeşitli metin taslakları oluşturmasına yardımcı olacak.

Bu özellik, kullanıcıların Google incelemelerinden sosyal medya gönderilerine kadar her şeyi oluşturmasına yardımcı olacak.

Bu işlevi etkinleştirmek için Chrome’un cümlelerinizi tamamlamasına veya metninize devam etmek için önerilerde bulunmasına izin vermeniz gerekir.

Bunun için “Yazmama yardım et” seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede yazma süreciniz daha hızlı ve etkili hale gelecektir. Özellikle yaratıcı fikir bulmakta zorlandığınız durumlarda yapay zekanın sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Tema özelleştirme

Chrome’un yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcılar, web tarayıcılarının görsel tasarımını kişiselleştirebilecek.

Bu özellik, Google’ın Pixel telefonlar için geliştirdiği yapay zeka destekli duvar kağıtları özelliğinin bir uzantısı olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu