Haber

Hataylı depremzede: Şiddetli sarsıntıda çocuklarıma 2 metre mesafeden ulaşamadım

Hatay’ın Samandağ ilçesindeki KAHRAMANMARAŞ merkezli deprem nedeniyle evinde mahsur kalan 8 kişilik aile için Edirne’nin Yenikad köyündeki konutunu bir vatandaş açtı. Felaketin kurbanlarından Yılmaz Özbek (39), “Çocuklarım benden 2 metre ötede kanepede yatıyordu. Yanlarına geldiğimde o sırada büyük bir sarsıntı oldu, belki 2 metre ötede. tekrar geldim almaya uğraştım sallantıdan bir türlü çıkaramadım çok evler sallanıyordu sol elimde bir oğlum vardı diğer oğlumu sağ elime aldım , eşim peşimden geldi ve dışarı çıkmaya çalıştık” dedi.

Afet bölgesindeki hasarlı evlerinde barınamayan depremzedeler, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki otellere veya akrabalarına devletin düzenlediği otellere yerleşmeye devam ediyor. Hatay’ın Samandağ ilçesinden Edirne’ye gelen 8 kişilik Özbek aile ilk 2 gün otelde konaklayarak merkeze bağlı Yenikad köyünde bir hayırseverin açtığı evde kalmaya başladı. Eşi ve 2 çocuğu, ağabeyi, teyzesi ve 2 çocuğuyla köydeki eve yerleşen Yılmaz Özbek, köylülerin kendilerini misafirperverlikle karşıladığını ifade etti.

“Dost ve Akrabalarımı Kaybettim” Samandağ’daki evlerinde eşi ve 2 çocuğuyla birlikte depreme yakalandıklarını belirten Özbek, “Deprem sırasında evdeydik. Ev büyük ölçüde hasar gördü ama çökme olmadı hemen sonra kardeşimle konuştuk evde yok istanbulda depremden sonra evdeymiş hemen hatay a geldi kendimde tır şoförüyüm tırcığım Avrupa’dan. Edirne’yi az çok sevdim. Kardeşime gideceksek Edirne’ye gidelim dedim. Çok dostumu kaybettim. Halamı, amcamı akraba olarak kaybettik” dedi. Deprem sırasında meydana gelen sarsıntı nedeniyle yanındaki koltukta yatan çocuklarına ulaşamadığını anlatan Yılmaz Özbek, “Sabahın erken saatleriydi, uykunun en derin saatiydi. ,hafif bir sarsıntı geldi.Çocuklarım benden 2 metre ötede kanepede yatıyorlardı.Deprem olduğu zaman onları almaya gittim yanlarına geldiğimde o sırada büyük bir sarsıntı oldu 2 metre civarındaydım. Onlardan uzaklaştım kaçtım tekrar geri geldim almaya çalışıyordum ama sarsıntıdan alamamıştım o kadar çok titriyordu ki bir oğlumu sol elime diğer oğlumu da elime aldım. Sağ elimde eşim beni takip etti ve dışarı çıkmaya çalıştık. Merdivenlerden inerken duvarlara çarptık ve aşağı indik” dedi. “ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU.” Her şey düzeldikten sonra Hatay’a dönmeyi düşündüklerini belirten Özbek, “Ben, abim, eşim, teyzem ve 4 çocuğumla 3 gün arabada yattık. Arabada çocukların psikolojisi bozuldu. Gitme kararı aldık. Çocuklar hastalanmasın diye dışarı çıktık.” “Sabah büyük bir kaosla uyandım ve deprem olduğunu öğrendim. Bacağım kesildi. Ailem en üst kattaydı ve apartman da pek sağlam değildi. Çok şükür çıkmayı başardılar. Ev paramparça oldu ama yıkılmadı.Orada durum çok kötü,kıyamet gibi.Bütün şehrin yıkıldığını gördük,kıyamet gibiydi.Neredeyse tüm binalar hasar gördü.Orada göz yaşlarımız hiç dinmedi.3 gün kaldık ve Hala o görüşün etkisindeyiz. Büyük bir kayıp, bir şehri, bir insanı kaybettik” dedi.

Özbek, Edirne’ye yerleştikleri Yenikad köyündeki köylülerin de kendilerine çok yardımcı olduğunu söyledi. Gelip bizimle ilgilendiler. Açıkçası bize evini açan beyefendiyi tanımıyorum. AFAD’dan arkadaşlarını arayıp ‘Evimi açabilirim’ dedi. kullanılmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu