Haber

Hırvatistan Başbakanı, AB yolunda Gürcistan’ı destekliyor

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) yolunda Gürcistan’ı desteklediğini söyledi.

Plenkoviç, başkent Zagreb’de Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile bir araya geldi.

Başbakanlar görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Plenkoviç, ülkesinin AB ve NATO üyeliği yolunda Gürcistan’ı desteklediğini belirtti.

Garibashvili ile Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirdiğini kaydeden Başbakan Plenkoviç, Ukrayna ve Moldova’ya (23 ve 24 Haziran 2022’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nde) “aday ülke” statüsü verildiğini hatırlatarak, “Yıl sonuna kadar üç ülkeyi yeniden müzakere edeceğimize ve Gürcistan’ın kurumsal anlamda AB üyelik yolunda ilerleme kaydedeceğine inanıyorum” dedi. ifadeleri kullandı.

Gürcistan’daki siyasi ve güvenlik durumunun “zorlu ve hassas” olduğuna dikkat çeken Plenkoviç, Hırvatistan’ın reform çabalarında Gürcistan’ı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

“AB entegrasyon yolumuzda Hırvatistan’ın güçlü desteğini takdir ediyoruz”

Gürcistan Başbakanı Garibashvili de Hırvatistan’ı dost ve ortak ülke olarak gördüklerini belirterek, AB üyesi olmayı başaran Hırvatistan’ın ülkesi için “Güneydoğu Avrupa’da örnek ülke” olduğunu söyledi.

“Hırvatistan’ın toprak bütünlüğümüze ve AB entegrasyon yolumuza verdiği güçlü desteği takdir ediyoruz.” Garibashvili, Gürcistan’ın bir Karadeniz ülkesi ve AB’nin güvenilir bir ortağı olarak bölgenin ulaşım ve altyapı bağlantısında önemli rol oynadığını kaydetti.

Garibashvili’nin ziyaretinin, iki ülke arasındaki 30 yıllık diplomatik ilişkilerde bir Gürcistan Başbakanı’nın Hırvatistan’a yaptığı ilk ziyaret olduğu belirtildi.

haber-karacasu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu