Teknoloji

Hubble Uzay Teleskobu artık tek bir sensöre emanet

1990 yılında dünya yörüngesine bırakılan Hubble Uzay Teleskobu uzayda geçirdiği çeyrek yüzyılda çok yıprandı. Yeteneklerinin önemli bir kısmını yaşlılık nedeniyle kaybetse de onu hala birkaç sene daha efektif olarak kullanmak mümkün.

NASA da, son gelişmeyi duyurarak Hubble’ın ne kadar yaşlı olduğunu bir nevi doğruladı: “Saygıdeğer Hubble Uzay Teleskobu (HST) bundan sonra tek jiroskop modunda çalışacak.

Hubble Uzay Teleskubu’nda, 2009’daki son uzay mekiği servis görevi sırasında kurulan altı jiroskop bulunuyor Bu jiroskoplar, teleskobun dengeli bir şekilde hedefe odaklanmasını sağlayan hayati bir role sahipler. Ancak yıllar içinde üçü arızalandı. Dördüncüsü de aşınma belirtileri göstermeye başladı ve bunun sonucunda uzay aracı Nisan ayında güvenli moda geçti. Bu modda Hubble sadece bir jiroskobunu kullanarak manevra yapıyor. Böylece her hareket ettiğinde sadece tek bir jiroskop hareketin yükünü taşıyor, diğerleri ise güvenli şekilde bekliyor.

Teleskobun ömrü uzadı

NASA Hubble’ın bu şekilde görüntü kalitesini bozmadan çalışabildiğini kanıtlamıştı. Ancak bu modda görüntüleme yapmak çok daha uzun zaman alıyor. Ayrıca Mars’tan daha yakın cisimlere odaklamak da mümkün olmayacak, ki zaten Hubble veya James Web genellikle güneş sisteminin ötesini gözetleyen teleskoplar.

NASA bu kararla beraber Hubble’ın ömrünün çok daha uzayacağını düşünüyor. Ayrıca olası arızalar nedeniyle uzaya bir teknik servis ekibi fırlatma gereğini de şimdilik ortadan kaldırıyor.

incirliovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu