Haber

İsrail Gazze’ye bomba atarken Batı Şeria’da da baskınlar düzenledi

İsrail, Gazze Şeridi’ne havadan, karadan ve denizden bombalar yağdırırken, ordu askerleri gece boyunca Cenin ve Nablus başta olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria’daki birçok Filistin kasabasına baskınlar düzenledi.

İsrail askerleri 100 askeri araçla Cenin kentine farklı noktalardan girerek İbn Sina Hastanesi’ni abluka altına aldı. Çevredeki binaların çatılarına yerleştirilen İsrailli keskin nişancılar, baskına direnen Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açtı. İsrail güçlerinin Cenin’e düzenlediği baskında 4 Filistinli öldürüldü, ikisi ağır olmak üzere 5 Filistinli de yaralandı.

Buldozerler İsrail ordusunun eşliğinde Cenin’e girdi ve geceyi yolları kazarak ve altyapıya zarar vererek geçirdi. Askeri araçların eşlik ettiği buldozerlerin şehrin çeşitli yerlerinden geçerek Filistinlilere ait park halindeki araçlara büyük zarar verdiği görüntüler paylaşıldı.

Cenin Devlet Hastanesi’nin dış duvarları da İsrail buldozerleri ve inşaat makineleri tarafından yıkıldı.

Gece boyunca yıkıcı faaliyetlerini sürdüren İsrail askerleri ile kentteki Filistinli gençler arasında çatışmalar çıktı.

Kudüs Komutanlığından yapılan açıklamada, Cenin Taburu’nun şehrin banliyölerinde bazı İsrail askeri araçlarını patlayıcılarla etkisiz hale getirdiği belirtildi.

Öte yandan İsrail zırhlılarının bulundukları bölgeleri terk ettiği, bazı Filistinli araçları da kendi araçlarına bağlayarak götürdüğü sahneler paylaşıldı.

Cenin kentinde bir evin İsrail insansız hava araçları tarafından vurulduğu belirtildi. Patlamanın görüntüleri paylaşılırken, ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

İsrail ordusu Nablus kentine de baskın düzenledi. Kentin kuzeyindeki Asir kasabasına baskın düzenleyen İsrail askerleri, daha önce El Cebel el Şimali bölgesinde bir konut baskını sırasında tutuklanıp serbest bırakılan İyad Ebu Zahra adlı Filistinliyi yeniden gözaltına aldı.

Hebron şehrinin Shuyuh kasabası, Ramallah’ın Celezun Mülteci Kampı, Silvad ve Beytunya kasabaları da İsrail askerlerinin baskınlarına maruz kaldı.

İsrail askerleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün kuzeyindeki Kalandiya askeri kontrol noktası yakınlarında bir motosikletliye ateş açarak Filistinli bir genci karnından yaraladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu