Haber

Konya’da fahiş fiyatlarla ev kiralayanlara 100 bin liraya kadar ceza kesilecek.

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgedeki ailelerin göç ettiği illerden biri olan Konya’da konut kiralarına fahiş fiyat uygulayan emlakçılar ve konut sakinlerine 100 bin liraya kadar ceza kesilecek.

? Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen büyüklükleri 7,7 ve 7,6 olan depremlerin ardından bu bölgelerin sakinleri farklı illere göç etti. Bu illerden biri olan Konya’da bazı ev sahipleri ve resmi olmayan emlakçılar konut kiralarına yüzde 30-40 zam yaptı.

Konya İl Ticaret Müdürlüğü bununla ilgili çalışmalara başladı. İl Müdürlüğü, gıda, çocuk bezi ve temizlik ürünleri ile konut kiralarının fahiş fiyatlarıyla ilgili şikayetler hakkında soruşturma başlatır ve rapor hazırlar. Hazırlanan tutanak Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na gönderilir. Kurul tarafından fahiş fiyat artışı tespit edilmesi halinde bu kişiler hakkında 100 bin liraya kadar cezai işlem uygulanacak. Bazı web sitelerinde yeni kiralık ilanlar, sarsıntılardan hemen sonra yayınlanmış gibi görünüyor. Bazı ilanlarda aynı semtte 2+1 bir dairenin 2 bin 850 liraya, 1+1 bir dairenin ise 6 bin liraya kiralandığı dikkat çekiyor.

Emlak uzmanları, bazı semtlerde kirası 5 bin lira olan evlerin kiralarının 7 bin liraya, 7 bin lira olan konutların ise 10 bin liraya çıktığını söylüyor.

kemer-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu