Haber

Merhum Davudoğlu Hocaefendi dualarla anıldı

Fatih Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa medya ve eğitim camiasından çok sayıda önemli isim katıldı.

Anma programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Moderatörlüğünü Yazar Melikşah Seze’nin yaptığı programda, Prof. Dr. Cevat Akşit, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan ve İZÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof.

prof. Cevat Akşit, Dr. “Davudoğlu Hoca öğrencilerine karşı her zaman samimi olmuştur. En önemli konuları en sade dille ele almıştır.”dedi.

Programda konuşan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan “Rahmetli Ahmed Davudoğlu’nun çok önemli çalışmaları var. Bazıları yayınlanmadı bile. Bu konuda çalışmalar yapılmalı.”bakış açısını getirdi.

İZÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise öğrencilik yıllarında Ahmed Davudoğlu Hocaefendi ile tanıştığını ve ondan dersler aldığını anlatarak güreşe olan ilgisini dile getirdi.

Yılmaz “Ahmed Davudoğlu Hoca hem Türkçe’yi hem de Arapça’yı çok iyi biliyordu. Onunla konuşan biri onu Arap sanmış.”söz konusu.

1912 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelen merhum Ahmed Davudoğlu Hocaefendi, Mısır’da El-Ezher Üniversitesi’nde okuduktan sonra komünist yönetimin çeşitli eziyetlerinden sonra Türkiye’ye göç etti.

7 Nisan 1983’te vefat eden merhum Ahmed Davudoğlu Hocaefendi, Balkanlar’da yetişmiş Osmanlı ulemasının son temsilcilerinden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu