Ekonomi

Morgan Stanley Rivian’ın Otomobil Sektöründe Farklı Bir Konumda Olduğunu Belirtiyor

Morgan Stanley analistleri Cuma günü Rivian Automotive’in (RIVN) yapay zekâdan yararlanmak için gerekli olan kapsamlı bir yazılım sistemi geliştirme ve genişletme becerisiyle otomotiv sektöründe benzersiz bir konumda olduğunu belirtti.

Yatırım bankası, Rivian CEO’su RJ Scaringe ve ekibini Perşembe günü Morgan Stanley’nin Manhattan’daki ana ofisinde yatırımcılarla bir toplantı için ağırladı.

Liderlik ekibi, Rivian’ın 2024 yılının dördüncü çeyreğine kadar pozitif brüt kar marjı hedefine ulaşma potansiyeline olan inançlarını teyit etti. Bu, malzeme maliyetinin düşürülmesi, fabrika operasyonlarının standartlaştırılması ve yasal kredilerdeki artıştan yararlanılması yoluyla gerçekleştirilecektir. Yerleşik otomobil üreticileri elektrikli araç üretimlerini azalttıkça ve bunun yerine Çevre Koruma Ajansı standartlarına uymak için kredi satın almayı tercih ettikçe bu artış beklenmektedir.

“Sayın Scaringe ayrıca Rivian’ın kapsamlı yazılım ve duyusal işleme sisteminden kaynaklanan doğal faydalarının yanı sıra ortaklık potansiyelinin de altını çizdi. Bu konular, hem otomotiv hem de teknoloji sektörlerinde uzmanlaşmış yatırımcılarla yapılan ilgi çekici sohbetin önemli bir parçasıydı” dedi.

Banka, Rivian için olumlu değerlendirmesini ve 13 dolarlık hedef hisse fiyatını teyit ederken, elektrikli araç pazarındaki mevcut yavaşlama nedeniyle şirketin karlılık tahminine temkinli yaklaşılmasını tavsiye etti.

Banka, “Yönetim ekibinin harcamaları azaltma kabiliyeti (ve daha fazla hisse senedi ihraç ederek hissedar değerini azaltma riski), şirketin stratejik yapay zeka girişimlerinin ‘zaman değerini’ artırmak için çok önemlidir” dedi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu