Yaşam

Oscar ödüllü Japon müzisyen Sakamoto Ryuici hayatını kaybetti

Oscar ödüllü Japon müzisyen ve besteci Sakamoto Ryuichi, 71 yaşında hayatını kaybetti. Sakamoto’nun özel ofisinden yapılan açıklamaya göre, Japon sanatçı için yakın çevresinin katılımıyla cenaze töreni düzenlendi.

2014 yılında gırtlak kanseri teşhisi konulan Sakamoto’nun 2021 yılından bu yana rektum kanseri tedavisi gördüğü açıklandı.

1952 yılında başkent Tokyo’da dünyaya gelen ve 10 yaşında nota yazmaya başlayan Sakamoto’nun Beatles setinden ve Fransız besteci Debussy’den etkilendiği belirtiliyor.

1978 yılında “Yellow Magic Orchestra” (YMO) grubunu kuran Sakamoto, film ve oyunlar için yaptığı “fütüristik teknopop” çalışmalarıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında popülaritesini artırdı.

YMO grubunun elektronik müzik odaklı 1983 tarihli “Kalbim Senin İçin Atıyor” (Kimi no Mune Kyun) adlı parçası dönemin hitleri arasında yer aldı.

Tokyo Sanat Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi alan Sakamoto, 30’dan fazla filmin yapımında da görev üstlendi.

Siyasi söylemlerden çekinmeyen ender Japon sanatçılardan biri olan Sakamoto, 11 Eylül sonrası saldırılarla ilgili durumun “hegemonik ABD ulusu tarafından yaratıldığını” söyledi.

Sakamoto, 1987 yapımı “The Last Emperor” ile “En İyi Orijinal Müzik” dalında Oscar kazandı.

Yurt dışında da tanınan Japon müzisyenin Grammy ve Altın Küre ödülleri de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu