Yaşam

Şakir Zümre kimdir? Şakir Zümre hayatı ve biyografisi!

Şakir Grup

ŞAKİR ZUMRE KİMDİR?

İlköğrenimini Varna’da tamamladıktan sonra Cenevre’ye gitti. Lise eğitiminden sonra 1908’de Cenevre’deki hukuk fakültesinden mezun oldu.

Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Kara Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu ilk silah ve mühimmat, ilk Türk denizaltı su bombaları, Şakir Zümre Fabrikası tarafından üretildi. 100 kg, 300 kg, 500 kg ve 1000 kg uçak bombaları ve çeşitli yangın bombaları bu fabrikada seri olarak üretildi. Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli boylarda su bombaları ve mühimmat da fabrikada seri üretim aşamasında. İlk Türk denizaltı su bombaları da bu fabrikada üretildi.

Şakir Grubu Fabrikası, yerli üretimle yetinmeyip, 1937’de yurt dışına ve hatta Yunanistan’a silah ve mühimmat ihraç etti.

II. 2. Dünya Savaşı sonunda Şakir Zümre Fabrikaları ABD’nin verdiği silah yardımı nedeniyle silah ve mühimmat üretimini bırakarak Türkiye’de adından söz ettirecek “Şakir Zümre” marka sobaları üretmeye başlamıştır. Sanayicilere tanınan hakların iyileştirilmesi amacıyla düzenlenen Türkiye’nin 2. büyük iktisat kongresi olan “1948 Türkiye İktisat Kongresi”nin katılımcıları arasında yer almaktadır.

1966 yılında Şakir Zümre’nin vefatı üzerine ancak 4 yıl daha faaliyetlerine devam edebilen fabrika, 1970 yılında kapatılarak büyük bir sanayi potansiyeli kaybedilmiştir.

damal-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu