Haber

Timothy Dupont, Tour of Antalya Bisiklet Yarışları’nda birinci oldu

Bu yıl Antalya’da düzenlenen 5. Turu Antalya Bisiklet Yarışları’nın 137,7 kilometrelik Side-Antalya etabını Tartelotto Takımından Timothy Dupont, 2 saat 57 dakika 28’lik derecesiyle kazandı.

25 ülkeden 173 sporcunun katıldığı zorlu yarışın ilk 2 kilometresi tarafsız startla tamamlandı. Daha sonra damalı bayrağın dalgalanmasıyla birlikte kıyasıya yarış için büyük mücadele başladı. İlk kilometresi toplu olarak geçilen etabın 5. kilometresinden sonra saldırılar görüldü. 5 kişilik bir ekip, yaklaşık 10 saniye boyunca peloton (ana grup) ile ortayı temizlemeyi başardı. Hava sakin ve rüzgarsızdı. İlk kilometreler genellikle düz bir yolda geçti. Peloton yavaşladıkça, beş kişilik grup hızlanarak farkı önce 28’e, sonra 44’e, ardından da 1 dakikanın üzerine çıkardı.

ARA AÇILIYOR

Bingoal Takımından Luca Van Boven, Kinan Racing Takımından Thomas Lebas, Sabgal Takımından Jose Sousa, Bike Aid Takımından Pirmin Eisenbarth ve Rembe Pro Cycling’den Paul Wright zaman farkını 1 dakika 30 saniyenin üzerine çıkardı. Başardılar. Bu arada atak sırasında bazı sporcuların pedal çevirmesi sonucu meydana gelen ufak kazada yaralanan olmazken, bisikletçiler etaba devam etti. Beş kişilik grup önden giderek 25 kilometre kat edildi.

YAĞMUR BAŞLADI

Gündoğdu geride kalırken yağmur etkisini gösterse de arkadan esen rüzgarı avantaja çeviren Peloton, yağmura rağmen temposunu kaybetmeyerek saatte 46 kilometreye varan hıza ulaşmayı başardı. Peloton’un temposunu arttırarak beşli gruba yeterince yaklaşması dikkat çekti. Fark erimeye başladı ve 1 dakikaya düştü.

PAUL WRIGHT SPRINT PRENSİBİNİ REMBE TAKIMI’NDAN ALDI

Etabın ilk bonus kapısı 60. kilometrede geçildi. Denizyaka lokasyonunda Diana Travel sponsorluğundaki Sarı Mayo (En İyi Sprinter Mayo)’yu almak için metrelerce önce görülmesi gereken ataklar başladı. Bonus kapısını geçen ilk atlet Rembe Takımından Paul Wright’tı. Bisiklet Yardım Takımından Pirmin Eisenbarth ikinci olurken, Sabgal Takımından Jose Sousa üçüncü oldu.

beşli küme ateşlendi

Bu arada etabın başından itibaren 5’li grupta yer alan Kinan Takımı’ndan Thompson Lebas, geride kalınca peloton tarafından yakalanırken, öndeki grup 1 dakika farkla 4 sporcu olarak pedal çevirmeye devam etti. 18 saniye.

Kadriye mevkiine yaklaştıkça yağmur etkisini kaybetti. Bu sefer pist kurudu ve peloton hızlanarak kaçış grubuna doğru gelmeye başladı ve zaman farkı 1 dakikaya indi.

PELOTON’DAN BİR KAÇIŞ DAHA

65. kilometre civarında Taşkent Şehir Takımından Dmitriy Bocharov ve aynı Takımdan Bekhzodbek Rakhimbaev pelotondan kaçarak öndeki dörtlü gruba yetişmeye çalıştı. Peloton ile ortayı açmayı başaran ikili, 48 saniye farkla ön gruba yaklaştı. Pelotonun yaklaştığını gören kaçış grubu temposunu yeniden ayarlayarak yeni zaman farkı 1 dakika 15 saniye olarak verildi. Ancak dakikalar ilerledikçe bu süre farkı da artmaya ve azalmaya başladı. Son zaman farkı 1 dakika 8 saniye olarak ölçülse de kısa süre sonra ilk kez 1 dakikanın altına düştüğü açıklandı.

PAUL WRIGHT GREEN JERSEY PREMIUM KAPISINI GEÇTİ

100. kilometre geçilirken Fraport TAV Antalya sponsorluğunda düzenlenen Yeşil Mayo (Antalya Ötesi Prime Sprint) bonus kapısı geçildi. Bu kapıyı geçen ilk atlet Rembe Takımından Paul Wright’tı. Bike Aid Team’den Pirmin Eisenbarth ikinci olurken, Bingoal Team’den Luca Van Boven üçüncü oldu. Kapıyı geçtikten sonra saat farkı azalmaya başladı. Kaçış kümesi ile peloton arasında 25 saniyeye düşürülen fark, kümelerin kısa süre sonra birleşeceği izlenimini bıraktı.

TURUNCU MAYO İÇİN ÇOK GÜZEL BİR YARIŞMA YAŞANDI

Orange Jersey’de yaklaşan bonus kapısı için büyük bir mücadele ortaya çıktı. Peloton kaçış grubunu yakalayınca bu sefer farklı bir strateji uygulanmaya başlandı. Tırmanma kapısına yaklaşırken büyük çaba sarf edildi. Corendon Airlines sponsorluğunda en iyi tırmanıcı ödülünü almak üzere kapıyı geçen ilk sporcu, Alpecin Deceuninck Takımından Henti Uhlig oldu. Tartelotto Takımından Robbe Claeys ikinci olurken, Tudor Takımından Sebastien Reichenbach üçüncü oldu. Kapı geçildikten sonra bitiş için yeni senaryolar yazılmaya başlandı.

YENİ KAÇIŞ GRUBU

Sebastien Reichenbach ve TDT-Unibet Takımı’ndan Owen Geleijn atak yaparak 18 saniyelik fark yaratarak ön grubu oluşturdu. Peloton fazla sıkılmadan sahneye devam etti. 115’inci kilometreyi geçince fark 26 saniyeye çıktı. Bu arada havalimanı kavşağı da tamamlandı. Bitişe 10 kilometre kala Peloton ile öndeki ikili arasındaki zaman farkı 32 saniye olarak verildi. Peloton tempoyu artırmadığı takdirde bu zaman farkı kaçış grubu lehineydi. Son kilometrelerde üstün bir atak sergileyen sprinterler, yarışı birinci bitiren sporcu ise Tartelotto Takımından Timothy Dopunt oldu.

DEMRE-ANTALYA ETABI YARIN AÇILACAK

Tour of Antalya’nın ikinci gününde 141,9 kilometrelik Demre – Antalya etabı koşulacak. Genel Ferdi Klasmanda birinciliğe yükselen Tartelotto Takımından Timothy Dupont, macenta renkli formayı giyecek.

MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDU

AKRA sponsorluğunda genel klasman liderine verilen Magenta Mayo’yu Tartelotto – İsorex Takımından Timohty Dupont kazandı. Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, Belçikalı sporcuya mayoyu giydirdi.

En iyi sprinterlere verilen Diana Travel Sarı Formayı Tartelotto – İsorex Takımından Timohty Dupont kazandı. Sporcuya mayosu Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından hediye edildi.

Alpecin Takımından Henry Uhlig, Corendon Airlines sponsorluğunda en iyi tırmanıcıya verilen Corendon Airlines Turuncu Formayı kazandı. Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan sporcuya mayoyu hediye etti.

Fraport TAV Antalya Havalimanı sponsorluğunda Beyond Antalya sınıf liderine verilen Yeşil Formayı Rembe Takımından Paul Wright kazandı. Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Sarı, Yeni Zelandalı sporcuya mayoyu giydirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu