Haber

Türk Devletleri Teşkilatı zirvesinde 4 belge imzalandı

Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları 9’uncu Doruğunun sonunda 4 evrak imzalandı.

Özbekistan’ın Semerkant şehrindeki Ebedi Şehir Kongre Merkezi’nde, “Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” temasıyla düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Liderleri 9’uncu Zirvesi sona erdi. Zirve sonunda Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Tepesi Semerkant Deklarasyonu, Türk Lisanı Konuşan Ülkeler İşbirliği Kurulunun Kurulmasına Dair Nahçıvan Mutabakatında Değişiklik Yapılmasına Dair Protokol, “Türk Devletleri Teşkilatı İçtüzüğü” Hakkında Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Dünyası Ali Nişanı takdim edilmesine ilişkin 4 belge imzalandı.

“Karabağ Savaşının üzerinden 2 yıl geçmiş olsa da Ermenistan hala askeri provokasyonları gerçekleştirmeye devam ediyor”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev zirvede yaptığı konuşmada, bu hafta Azerbaycan’ın büyük bir gururla Karabağ zaferinin 2. yıl dönümünü kutladığını belirterek, “2 sene önce 30 yıldır işgal altında olan Azerbaycan topraklarını kurtardık” dedi. Karabağ Savaşının üzerinden 2 yıl geçmiş olsa da Ermenistan hududunda hala askeri provokasyonları gerçekleştirmeye devam ediyor. Son provokasyonda Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri çok kuvvetli bir taarruz operasyonu gerçekleştirmek zorunda kalmıştır” dedi. Aliyev, “Ermenistan askeri manada akınlardan ötürü Azerbaycan’ı suçlamaya çalışmaktadır, ancak biz çok sert bir şekilde bu iddiaları her zaman reddediyoruz. Biz Ermenistan’ı atalarımızın topraklarından uzaklaştırdık ve şu anda Azerbaycan-Ermenistan hududunda kendi topraklarımızda yer alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Caparov’dan barış vurgusu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da Kırgızistan’ın çatışmaların barış ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiği tutumuna bağlı kaldığını ifade etti.

Son 2-3 yılda dünyada uluslararası anlamda çeşitli tehditlerin oluştuğuna işaret eden Caparov, “Dünyadaki mevcut istikrarsız durumla birlikte bölgesel güvenlik problemleri ön plana çıkıyor. Kuşkusuz bu türlü bir edişe verici durum ülkelerimiz ortasında yakın iş birliği yapmamızı, karşılıklı hürmet ve ortak gayretlerinin pekiştirilmesini gerektiriyor” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise TDT üye ülkeleri arasında iş birliğinin daha da güçlendirilmekte ve yeni seviyeye çıkartılmakta olduğunu ifade etti. Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve Uluslararası Türk Akademisi dahil Türk devletlerini birleştiren örgütünü oluşturma fikrinin Kazakistan’a ait olduğunu kaydeden Tokayev, “Bu örgütler kardeş ülkelerimizin kültürel ve manevi yakınlaşmasının gerçek iletkenleri haline geldi” diye konuştu. – SEMERKAND

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu