Haber

Pakistan’da seçime doğru: Aday bürolarına düzenlenen saldırılarda 22 kişi hayatını kaybetti

Pakistan yarın yapılacak genel seçimlere hazırlanırken, ülkede iki seçim bürosuna düzenlenen baskınlarda toplam 22 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İlk olarak Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde bir milletvekili adayının ofisinin yakınında patlama meydana geldi. Yetkililer ofise yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaparak 12 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bağımsız milletvekili adayı Asfandiyar Han Kakar’ın Pişin bölgesindeki ofisinin önünde gerçekleştirildiği söylenen saldırıda 30’dan fazla kişinin yaralandığı açıklandı. Saldırı sırasında Kakar’ın ofisinde olmadığı belirtildi.

PARTİ OFİSİNE SALDIRI

Reuters’in haberine göre, Pakistan Talibanı ve bazı Beluc silahlı gruplarının zaman zaman saldırılar düzenlediği bölgedeki patlamanın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Olay yerine yakın olan Khanzai hastanesinden yapılan açıklamada 12 kişinin hayatını kaybettiği doğrulandı.

Bu saldırının ardından Afganistan sınırına yakın Qilla Saifullah kasabasında Jamiat Ulema İslam (JUI) adlı partinin ofisine yakın bölgede bir patlama daha meydana geldi. Bir günde gerçekleşen iki saldırıda toplam ölü sayısının 22 olduğu açıklandı.

HAN’DAN ‘KUTULARI BIRAKMAYIN’ ÇAĞRISI

Pakistan, 25. başbakanını ve Ulusal Meclis’in 16. üyesini seçmek için 8 Şubat Perşembe günü sandık başına gidecek. Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) lideri, eski başbakan Navaz Şerif ve Pakistan Halk Partisi (PPP) lideri, eski başbakan Benazir Butto’nun oğlu Bilawal Butto Zardari, seçimlerin en güçlü iki adayı olarak öne çıkıyor. başbakanlık koltuğu. Tutuklu eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) de seçimde öne çıkan partiler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde farklı suçlardan bir hafta içinde üç ayrı hapis cezasına çarptırılan Han, cezaevinden yaptığı açıklamada seçmen ve destekçilerine oy kullandıktan sonra seçim merkezlerini terk etmemeleri çağrısında bulundu. Han’ın sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“En fazla sayıda insanı oy kullanmaya ve sandık merkezlerinde beklemeye teşvik edin, ardından onları nihai sonuçlar açıklanana kadar Seçim Görevlisi ofisinin önünde huzur içinde beklemeye teşvik edin.”

128 MİLYON SEÇMEN OY SAHASINA GİDECEK

Pakistan Seçim Komisyonu verilerine göre 241,49 milyon nüfusa sahip Pakistan’da 128 milyon 585 bin 760 kayıtlı seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin 69,2 milyonu erkek, 59,3 milyonu ise kadın. 18-35 yaş arası seçmen sayısının 56,86 milyon olduğu Pakistan’da bu, toplam seçmen sayısının yüzde 44,2’sine tekabül ediyor. Son verilere göre ülkede 36-45 yaş arası seçmen sayısı 28,7 milyon oldu.

8 Şubat’ta yapılacak genel ve eyalet seçimlerine 150 siyasi parti katılacak. Seçimlerde 17 bin 816 milletvekili adayının 11 bin 785’i bağımsız, 6 bin 31’i ise siyasi parti çatısı altında yarışacak. Öte yandan ülke genelinde oy verme işlemleri için 90 bin 675 sandık kuruldu.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu